Istota i zadanie światopoglądu cz. 5

Autor: | Opublikowane w Podstawy światopoglądu 1 Comment | Tagi: światopogląd postpunkowy, światopogląd różokrzyżowców, światopogląd romantyzm, światopogląd sarmaty, światopogląd stoicki

Jest zatem w rzeczywistości samej wielka rozmaitość, wielkie bogactwo, które podnosi głośny protest przeciw gwałtownemu sprowadzaniu wszystkiego do jednostajnej, nudnej monotonii. Bogactwo bytu jest tak wielkie, że go nawet umysłem naszym wyczerpać nie zdołamy; że i największy postęp wiedzy ludzkiej tylko tym bardziej nam uprzytomni, ilu rzeczy jeszcze nie znamy. Cecha jednolitości światopoglądu nie utożsamia się zatem z zupełnością i wykończeniem.

Właśnie dlatego, że światopogląd nigdy nie będzie zupełny, postęp w nim jest zawsze możliwy, owszem konieczny. Wprawdzie nie wszystkie zdobycze nauk szczegółowych i filozofii wchodzą bezpośrednio w ramy światopoglądu; ponieważ atoli najwyższe i najogólniejsze pojęcia i prawa metafizyczne wyrastają z najniższych i najbardziej szczegółowych przez coraz to wyższe i ogólniejsze pojęcia i prawa, więc zmiana ich, wzbogacenie, ściślejsze określenie, pewniejsze udowodnienie musi z koniecznością rzeczy wpłynąć i na tamte.

Drugą cechą prawdziwego światopoglądu jasne poznanie tej jedności zasadniczej, do której się wszechbyt sprowadza.

Comments
  1. Posted by Reklama